Przed zakupem psa dla dziecka należy dokładnie przemyśleć tę decyzję. Ważne jest, aby była to decyzja świadoma, gdyż pies nie jest zabawką.

Kluczowe jest również wybranie właściwej rasy. Dzieci najlepiej czują się z psami, które są cierpliwe i jednocześnie energiczne. Konieczne jest również dobranie wielkości psa do wieku dziecka, gdyż bardzo często małe dzieci boją się większych czworonogów. Wśród mniejszych ras psów na szczególną uwagę zasługują

  1. Maltańczyk – jest bardzo łagodny oraz energiczny. Doskonale radzi sobie z dziećmi, uwielbia zabawy, ruch na świeżym powietrzu. Jednak potrzebuje zainteresowania oraz opieki, nie lubi samotności. Dodatkowo konieczne jest jego regularne strzyżenie.
  2. Cavalier – niezwykle energiczny pies, który z chęcią bawi się z dziećmi. Jest wesoły raz spontaniczny, co więcej bardzo szybko przyswaja nowe komendy oraz instrukcje w czasie szkolenia. Jest bardzo przywiązany do swojego właściciela, przez coś jedność rozłąkę.
  3. Jack Russell Terrier – to także energiczny pies, który jednak nie toleruje niewłaściwego traktowania. Jest uparty oraz wymaga właściwego podejścia podczas szkolenia. Posiada myśliwski charakter, przez co nie jest zalecany dla właścicieli chomików czy ptaków.
  4. Border collie – wyróżnia się opiekuńczością, cierpliwością oraz łagodnym usposobieniem. Jednocześnie miejscem na ogromną energię. Dlatego potrzebuje zabaw oraz długich spacerów. Niezbędne jest jego szkolenie.
  5. Cocker spaniel angielski – bardzo bystry pies, aktywny i przywiązany do swojego właściciela. Potrzebuje dużo ruchu, tym samym jest dobrym rozwiązaniem dla osób zapracowanych czy też mało aktywnych. Uwielbia zabawy na świeżym powietrzu.