Większość osób na hasło „uprawianie sportu z psem” reaguje zaskoczeniem. Niby można z nim biegać, ale co poza tym? Tymczasem poza bieganiem istnieje jeszcze kilka innych sposobów na wspólne zaznanie ruchu. Oto kilka cieszących się obecnie największą popularnością.

Najpopularniejsze psie sporty

Z czworonogiem można pobawić się między innymi w dog frisbee – łapanie przez psa dysków, zgodnie z zasadami stosowanymi w konkursach lub w oparciu o własne, luźniejsze reguły.Na oficjalnych zawodach dla psów obecne są również takie dyscypliny, jak obedience, dog dancing, psie zaprzęgi, czy flyball. Trenowanie psa do udziału w nich może stać się prawdziwie wciągającą przygodą.

Obedience to inaczej sportowe posłuszeństwo, czyli wykonywanie komend przewodnika, oceniane pod względem dokładności i szybkości. Łagodniejszą odmianą jest rally obedience, które pozwala na stosowanie pochwał i smakołyków po każdej wykonanej przez psa czynności i ta dyscyplina jest z reguły bardziej lubiana i przez psy, i przez ich właścicieli. Dog dancing to ciekawostka – zgodnie z nazwą, pies wykonuje swego rodzaju taniec, który jest bardziej zbiorem sztuczek wykonywanych przy muzycznym podkładzie.

Psie zaprzęgi to coś stworzonego przede wszystkim dla psów ras husky i pokrewnych. Wykonywane mogą być zarówno zimą z saniami, jak i latem z wózkiem. Wygrywają zaprzęgi o największej szybkości i posłuszeństwie. Dyscyplina flyball to psi sport… drużynowy. Psy pokonują niewielkie górki, by z wyznaczonego miejsca zaaportować piłkę i powrócić do linii startu. Wygrywa drużyna, w której wszystkie psy ukończą zadania najszybciej.

To oczywiście nie wszystkie z dyscyplin – zainteresowani na pewno znajdą jeszcze kilka takich, które ich zainteresują, a przy tym spodobają się ich psom.