Z gór można korzystać na wiele sposobów; samemu, z przyjaciółmi czy biegając z psem. Jeśli myślisz o powiększeniu rodziny o psa i chcesz, by towarzyszył Ci w bieganiu po górach, oto rasy, które najlepiej nadają się do biegów po szlakach.

Border Collie

Jest to bardzo aktywna rasa i potrzebuje dużo ćwiczeń i wyjść na co dzień. Po wyszkoleniu jest to pies, który rozumie dziesiątki komend, a Ty będziesz w stanie kontrolować go bez konieczności używania smyczy.

Dalmatyńczyk

Te eleganckie psy są rasą o dużej sile i wytrzymałości. Są naprawdę aktywne i są zaskakująco zdolne do wykonywania wielu ćwiczeń, zanim się zmęczą, co czyni je idealnymi biegaczami po szlakach. Również ich ochronna natura może być przydatna w środowiskach z innymi psami lub dzikimi zwierzętami.

American Staffordshire

Ten pies, bliski krewny pit bulla, to czysta maszyneria. Jego muskulatura jest spektakularna, co czyni go idealnym towarzyszem przygód. Zignoruj mity, które etykietują go jako niebezpiecznego, bo jak każdy inny pies, jego charakter będzie zależał od wychowania. Jest psem, który jest szczęśliwy, gdy się bawi i biega. W jakie miejsce udać się z psem? Z pewnością świetnym pomysłem będzie Śnieżka – perła Karkonoszy, która nie jest wymagająca dla psów.

Labrador

Jeden z najpopularniejszych psów na świecie, który potrzebuje dużo aktywności; ma siłę i wytrzymałość, a także charakter pełen inteligencji. Jego poziom energii sprawił, że był doskonałym pasterzem stad, a obecnie może posłużyć za nowego towarzysza przygód w górach.

Bokser

Jedna z najpopularniejszych ras w naszym kraju dzięki swojemu potulnemu i inteligentnemu charakterowi, który łączy się z silnym, odpornym ciałem zdolnym do wytrzymania długiego wysiłku. W przeszłości psy tej rasy były nawet używane jako kurierzy ze względu na ich zdolność do pokonywania dużych odległości, więc bokser może być idealnym wyborem dla biegacza górskiego.

Jack Russell Terrier

Nie wszystko na tej liście to duże psy; Ten pies, zaskakuje swoją zdolnością do wysiłku, będąc w stanie biegać przez długi czas, bardziej niż wydaje się to z powodu jego niewielkich rozmiarów i krótkich nóg.

Owczarek niemiecki

Ten pies, mimo że jest najbardziej znany ze swoich cech jako pies stróżujący lub towarzysz zespołów policyjnych i ratowniczych, jest również doskonałym sportowcem, dzięki bardzo zrównoważonej muskulaturze między siłą i zwinnością, a także dużą zdolnością do utrzymania dobrej wytrzymałości przez długi czas.