Adopcja psa to bardzo poważna decyzja, która wpłynie na życie całej rodziny. Co warto wiedzieć zanim czworonożny  pupil pojawi się w naszym domu?

Czas i pieniądze!

Pies to ogromna odpowiedzialność. Będzie wymagała naszej uwagi przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Przed adopcją zastanówmy się czy będziemy mieć ochotę na poranne spacery, bez względu na to, jaka będzie pogoda czy nasze samopoczucie. Pies będzie też potrzebował opieki w czasie urlopów czy wakacyjnych wyjazdów. A to wymaga zaangażowania dodatkowych osób bądź nakładów finansowych. Dobry psi hotel kosztuje nie mało…

Kolejne istotne kwestie to koszty karmy dobrej jakości i opieki weterynaryjnej. Karma, a raczej jej jakość mocno wpływa na zdrowie i samopoczucie psiaka. Jeśli chodzi o opiekę lekarską, to potrafi ona sporo kosztować, zwłaszcza jeśli nasz ulubieniec poważnie zachoruje. Nic dziwnego, że coraz więcej firm proponuje swoim klientom  ubezpieczenia na wypadek choroby pasa czy kota.

Z hodowli czy ze schroniska? Przed tym dylematem stają przyszli właściciele psów. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Pies z renomowanej hodowli to naprawdę spory wydatek. Jednak możemy być w pewnym stopniu pewni jego stanu zdrowia czy charakteru. Natomiast kundelek przygarnięty ze schroniska to wielka niespodzianka. Mieszańce mają tą zaletę, że można je adoptować za darmo, dodatkowo przyjmując je pod swój dach ratujemy jedno psie życie.

Dopasujmy pasa do naszego stylu życia. Jeżeli jesteśmy raczej domatorami to wybierzmy mopsika czy buldożka francuskiego. Husky, chociaż piękny będzie nieszczęśliwy i bardzo sfrustrowany. A my razem z nim.