Często spotyka nas sytuacja, gdy pies nie chce wracać do domu ze spaceru. Gdy taka sytuacja wystąpi, to należy przede wszystkim sprawdzić przyczynę takiego zachowania. Przyczyn może być kilka.

Za mało ruchu dla psa

Może pies ma za mało ruchu, pupil potrzebuje odpowiedniej ilości węszenia, gdzie wtedy po takim spacerze pies się zmęczy i sam będzie ciągnął do domu. W takich przypadkach będą potrzebna podstawowe komendy takich jak przywołanie psa, które warto nauczyć pupila.

Spacerowanie a humor psa

Dla psów spacer to jedna z głównych atrakcji w ciągu dnia. Spacer ma duży wpływ na samopoczucie psa. Odpowiednia ilość spaceru i węszenie sprzyja wyciszeniu psa. Także jak pies jest wyprowadzany na spacery by tylko załatwił swoje potrzeby może to nie wystarczyć psu. Podstawą wyjścia z psem jest by pies wrócił na wołanie podstawowych komend o przywołanie psa.

Podstawowe komendy na przywołanie psa

Postaraj się zdiagnozować przyczynę takiego zachowania psa. Upewnij się, że psu nic nie dolega. Może na jego złe samopoczucie wpływa ból. Problemy zdrowotne u psa  nie skutkują dobrym samopoczuciem.

Uczenie komend psa bez trzymania na smyczy

Jeśli uczymy psa komend przywołania nie należy psa trzymać na smyczy, pies musi chodzić sam. Unikaj karania psa klapsami czy klepania po głowie i pamiętaj nie pochylaj się zbytnio nad nim. Zmień nastawienie podczas przywołania psa, używaj tych komend tylko na dworze.  Taka postawa szybko utrwala się psu.

Gdy pies po wykonanej komendzie przyjdzie do ciebie pokaż radość. Pies również odczuje radość i będzie tą komendę dobrze kojarzył. Pamiętaj by komendy przywołania skutkowały, nagradzaj psa smakołykiem.

Takie ćwiczenia na początek możesz wykonywać na krótkich dystansach i wołaj psa w nieodpowiednich chwilach tak by tego nie nie spodziewał. Następnym krokiem będzie komenda na większe dystanse np. spacery do lasu Z pewnością taka nauka komend będzie sprzyjała wychodzenie z psem na spacer i na pewno pies wróci sam do domu. Zapewnij psu większą dawkę spaceru i węszenia.