O tym, że kleszcze są niebezpieczne, wie już niemal każdy. Często wystarczy zaledwie jedno ukąszenie przez tego pasożyta, by pies zachorował, a powikłania po kleszczu u psa potrafią być bardzo poważne. Jakie są najbardziej powszechne psie choroby odkleszczowe?
Kleszczowe zapalenie mózgu u psa
Jeśli chodzi o choroby odkleszczowe u psów, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM, lub TBE – Tick Borne Encephalitis) jest jedną z najgroźniejszych rzeczy, które mogą spotkać naszego pupila po ukąszeniu przez tego pasożyta. To choroba odkleszczowa, której przebieg przypomina zakażenie wirusem wścieklizny. Aby doszło do zarażenia wystarczy pojedyncze ukąszenie – kleszcz nie musi żerować na żywicielu kilka godzin, jak to jest w przypadku innych chorób odkleszczowych u psa.
Jej rozwój jest błyskawiczny: od pierwszych symptomów, jak wymioty, biegunka i osłabienie do rozwinięcia poważnych objawów neurologicznych uwzględniających drgawki, porażenie czterokończynowe, agresję i przeczulicę może minąć zaledwie kilkanaście godzin. W większości przypadków kleszczowe zapalenie mózgu u psa kończy się śmiercią zwierzęcia.
Babeszjoza
Prawdopodobnie najbardziej znana i powszechna choroba odkleszczowa u psa – babeszjoza, wywołana jest przez pierwotniaka z rodziny Babesia. Objawia się gorączką, apatią, anemią, biegunką oraz wymiotami. Z czasem pies staje się coraz słabszy, pojawia się chwiejny chód i drżenie mięśni. Mogą wystąpić objawy żółtaczki i niewydolności krążeniowo-oddechowej. W wyniku choroby psy często borykają się z powikłaniami związanymi z uszkodzeniem nerek, wątroby i trzustki.
Borelioza u psa
Choć borelioza zwykle kojarzy się z ludźmi, psy także mogą na nią zachorować. W ich przypadku ciężko jednak mówić o objawach typowych dla ludzi, jak tzw. rumień wędrujący. Początkowo pojawia się apatia, ospałość, brak apetytu, a także gorączka, bolesność i obrzęk stawów oraz problemy z poruszaniem się. Z czasem pojawić się może kłębuszkowe zapalenie nerek oraz powiększenie węzłów chłonnych.
Często, mimo wdrożonego leczenia nie można mówić o całkowitym wyleczeniu, ponieważ krętki Borrelia mogą pozostać w organizmie do końca życia zwierzęcia, powodując regularne nawroty choroby.
Anaplazmoza u psa
Objawy anaplazmozy często są bardzo niespecyficzne. Podobnie jak inne odkleszczowe choroby psa, anaplazmoza może powodować apatię, brak apetytu, gorączkę, bladość błon śluzowych, wymioty, biegunkę, a także kulawiznę i problemy neurologiczne. W przebiegu dolegliwości mogą pojawić się problemy z wątrobą oraz śledzioną, a nierzadko, mimo leczenia, choroba może przyjąć postać przewlekłą, wraz z regularnymi nawrotami po wyleczeniu.
Jak nie dopuścić do ugryzienia psa przez kleszcza?
Najlepszym sposobem na uniknięcie chorób odkleszczowych jest skuteczna profilaktyka. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mogą chronić psa przed kleszczami. Do najpopularniejszych należą:
- Obroże przeciwkleszczowe – np. bardzo często wybierana przez właścicieli psów obroża Kiltix, która zapewnia długotrwałą ochronę (nawet do 6-7 miesięcy) przed kleszczami i pchłami.
- Tabletki przeciwkleszczowe – działają od wewnątrz, są skuteczne nawet przez kilka tygodni, a ich działanie rozpoczyna się już po kilku godzinach od podania.
- Preparaty typu spot-on – nakraplane bezpośrednio na skórę psa, zwykle w okolicach karku. Tworzą warstwę ochronną na sierści i skórze, odstraszając i zabijając kleszcze.
Warto również regularnie sprawdzać sierść psa po spacerach, szczególnie jeśli przebywał w lesie, na łące lub w wysokiej trawie. Im szybciej zauważymy i usuniemy kleszcza, tym mniejsze ryzyko przeniesienia groźnych patogenów.