Akita ma grube i puchate futro, niewielkie, lekko skośne oczy, szpiczaste uszy i zawsze noszony nad grzbietem, zakręcony jak rogal ogon. Ten pies jest niezmiernie odważny i bardzo czujny. Można powiedzieć, że jest oswojonym wilkiem. Jego rasa należy do tej grupy psów, które nigdy nie utraciły instynktu łowieckiego.
Należy wiedzieć, że rasa akita pochodzi z Japonii
Ich przodkowie żyli na Wyspach Japońskich już 5000 lat temu. Te silne i nieustraszone psy używane były do polowań na czarne niedźwiedzie, dziki i jelenie. Zwyczajowo towarzyszyły łowcom zwanym matagi, dlatego nazywano je matagi inu, czyli „psy łowców”. Akita to pies bardzo silny. Potrafi ciągnąć sanki albo pomoże wspiąć się na zbocze, przy pomocy specjalnej linki doczepionej do jego szelek. Bez trudu także poniesie na grzbiecie plecak ze wszystkim, co jest potrzebne w czasie wycieczki.
Akita to pies bardzo związany z terytorium, które uważa za swoje i będzie go skutecznie bronić przed obcymi. Jest doskonałym stróżem, a pomagają mu w tym wrodzona inteligencja i spostrzegawczość. Dlatego akita nie będzie szczekał na każdego przechodnia, jak robią to inne psy. Ale niech tylko ktoś zwolni, zatrzyma się albo wykona nietypowy ruch.
Akita natychmiast zacznie bacznie go obserwować i da znać szczeknięciem, że coś nie jest w porządku. A jeśli uzna, że trzeba stanąć w obronie swego pana, zrobi to z wielkim poświęceniem. Dlatego nigdy nie należy wchodzić bez pozwolenia na teren, którego pilnuje akita, nawet jeśli jest się najbliższym sąsiadem właściciela. Akita ma dwa zupełnie odmienne oblicza. Względem obcych jest nieufny, nieskory do zawierania nowych znajomości. To nie jest pies, którego można przekupić kawałkiem kiełbasy. Za to dla swojej rodziny jest łagodny i bezgranicznie jej oddany, gotowy poświęcić życie w jej obronie. Mając go u boku, możemy zawsze czuć się bezpiecznie. Akita potrafi chodzić własnymi drogami, a niekiedy nawet lekceważyć polecenia, które wydadzą mu się niemądre. Dlatego niektórzy porównują go do kota w psiej skórze. O takim psie mówi się, że ma mocny charakter. Pies ten jest bardzo samodzielny, władczy, czasem nawet uparty. Dlatego nie jest to rasa dla każdego. Taki psiak potrzebuje łagodnego, cierpliwego, ale i stanowczego prowadzenia.