Zanim kupisz psa

Za nim kupisz psa akitaAkita to wspaniały pies ale nie dla każdego. Przed zakupem należy się zastanowić czy akita odpowiada naszym potrzebom i możliwościom a my będziemy odpowiadać akicie.

Z moich obserwacji wynika, że akita najlepiej czuje się zamieszkując w domu z przydomowym ogrodem lub w ogrodzie z udostępnionym domem. Pies musi odczuwać silną, opartą na wzajemnym zaufaniu i przyjaźni więź z ludzkim stadem, więź która na pewno się wytworzy gdy pies będzie przebywał z domownikami.

Akita potrzebuje właściciela, który ma czas dla psa, który przeprowadzi starannie socjalizację szczenięcia a i później będzie dostarczał różnych bodźców by nie dopuścić do desocjalizacji. Akita to nie tylko orientalna uroda ale i charakter. Jest niezależna i inteligentna, trzeba ją odpowiednio zmotywować (np. smakołykiem, zabawą), szkolenie musi być krótkotrwałe i przyjemne dla akity. Nie trzeba mieć doświadczenia z psami by zostać właścicielem akity gdyż lepszy niedoświadczony właściciel odpowiednio teoretycznie przygotowany niż psiarz z "twardą ręką".

Akita nie powinna być psem właścicieli brutalnych gdyż jest zbyt wrażliwa. Akity mają tendencję do dominacji i należy prawidłowo ustalić hierarchię już od szczenięctwa czyli właściciel ma być przywódcą stada, a nie pies. Są cierpliwe w kontaktach z dziećmi, oczywiście nadzór osoby dorosłej jest nieodzowny. Akity dorosłe z reguły nie tolerują obcych psów i wdają sie w bójki. Przyszły właściciel musi wiedzieć, że najposłuszniejsza akita w domu, gdy ruszy w pogoń za ofiarą to "głuchnie" (są wyjątki). Jeśli takie sytuacje się zdarzyły to bezpieczniej wyprowadzać akitę na spacer na długiej lince.

Niewątpliwą zaletą tej rasy jest to, że akita to idealny stóż, alarmujący tylko nietypowe sytuacje, odporny na warunki atmosferyczne, preferujący pobyt na dworze, posiadający imponujący wygląd odstraszający intruzów.