Socjalizacja akity

Socjalizacja czyli nauka życia i funkcjonowania w grupie trwa od 3 do 12 tyg. życia szczenięcia. W tym czasie wszystkie doświadczenia lub ich brak mają bardzo trwały wpływ na psychikę zwierzęcia, a ich skutki są często nieodwracalne. Celem socjalizacji jest nie tylko zapoznanie szczenięcia ze światem, w którym przyjdzie mu funkcjonować ale także uodpornienie go na nowe bodźce tak by każda nowość nie była trudna do przyjęcia. Im bogatsze doświadczenia tym większa pewność siebie i odporność psychiczna psa.

Za pierwszą fazę socjalizacji odpowiedzialny jest hodowca. Powinien zapewnić stały kontakt z ludźmi, którzy będą brać szczenięta na ręce, nosić, przytulać, odwracać, dotykać, bawić się z nimi (idealne są do tego celu dzieci w wieku szkolnym). To hodowca zapewnia szczeniętom zmienne środowisko: dom, ogród, stopniowo zabiera na spacery poza posesję, na przejażdżki samochodem w różne miejsca.

Nowy właściciel rozpoczęty proces socjalizacji musi podtrzymywać, wzmacniać. Nie powinien izolować szczeniaka od ludzi by wyrosło na nieufnego stróża. Akurat akity stróżowania nie trzeba uczyć, ma to w genach i na pewno zaalarmuje każde nietypowe zachowanie obcego bez względu na to, że przyzwyczajony jest do głaskania przez obcych.

Na spacerach zawsze pozwalajmy obcym dzieciom i chętnym dorosłym na dotykanie szczeniaka. Zabierajmy go w tłumy ludzi, które to inaczej pies postrzega niż pojedyńczego człowieka. Najlepiej zrobić listę miejsc koniecznych do zapoznania przez pieska czyli np. ruchliwe ulice, imprezy plenerowe, winda, dworzec, park, gabinet weterynaryjny tylko w celu nagrodzenia tam psa smakołykiem by nie kojarzył lecznicy tylko ze szczepieniami.

Nie wolno też izolować szczeniaka od innych psów spotykanych na spacerach. Akita dorosła z reguły nie toleruje obcych psów więc od szczenięctwa starajmy się aby poznała jak najwięcej nieagresywnych psów znajomych, sąsiadów czy tych, które będzie spotykać na spacerach. Pozwalajmy na zabawy i układanie psich relacji.

Także jeśli planujemy wprowadzić do domu kolejny gatunek zwierząt np. kota, fretkę, świnkę morską to zróbmy to właśnie w tym okresie kiedy piesek traktuje zwierzątko jak partnera do zabaw, a nie ofiarę polowania.

Po okresie socjalizacyjnym nie zaprzestajemy pracy by mieć nadal dobrze wychowanego psa ale intensywność tej pracy zmniejszamy.